Wydarzenia

 

Mobilne studio ekologiczne
Mobilne studio ekologiczne w ramach projektu „Masz wybór, segreguj, odzyskuj – ODPADY OPAKOWANIOWE”.
W ramach obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi panie przyrodniczki: Elżbieta Gałka i Nela Szyłejko zaplanowały ciekawe wydarzenie.
29 kwietnia 2016 r. naszą szkołę odwiedzi mobilne studio edukacyjne w ramach projektu „Masz wybór, segreguj, odzyskuj – ODPADY OPAKOWANIOWE”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Stanowisko promocyjne obsługiwane jest przez osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie „Tilia”. Mobilne stanowisko edukacyjno – promocyjne składa się z samochodu – busa w którym przewożone są wszystkie atrakcje oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas akcji. Dodatkowo bus pełni rolę pracowni komputerowej bowiem znajdują się w nim 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, na których można obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące opakowań, stronę projektu, a także zagrać w gry komputerowe stworzone specjalnie na potrzeby projektu.
Na stanowisku znajdują się: tablica multimedialna, instalacja przestrzenna pn. „cykl życia opakowania”, plansze poglądowe w formie wystawy, mini PSZOK, koło fortuny z zagadkami i rebusami, krzyżówka terenowa oraz terenowe memo składające się z 20 kart. Wszystkie gry i zabawy związane są z właściwą projektowi tematyką. Na uczestników czekają kolorowe gadżety.

http://www.tilia.org.pl/index.php?id=1102&tx_ttnews[tt_news]=890&tx_ttnews[backPid]=687&cHash=ad14c08ba0b5f5bb1e2d43768988ac48

30. rocznica śmierci dr. Wł. Gębika
23 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie odbyły się uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci dr. Wł. Gębika.
Obchody rozpoczęto w Parafii p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika uroczystą Mszą św. w intencji śp. dr. Władysława Gębika. Uczestniczyli w niej: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie i harcerze oraz poczty sztandarowe kwidzyńskich szkół noszących imię dr. Władysława Gębika – Szkoły Podstawowej nr 6 i I Liceum Ogólnokształcącego.
Po Mszy na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 6 odbył się Apel Pamięci o Władysławie Gębiku. Podsumowany został „Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły”, który w klasach IV-VI przeprowadzono tydzień wcześniej. Nagrodzono 16 osób, które wykazały się wyjątkowo dobrą znajomością życiorysu dr. Gębika oraz wiedzą o jego działalności i twórczości.
Była to okazja do złożenia przed społecznością szkolną sprawozdania z uczestnictwa w uroczystościach 78.rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła we Wrocławiu.
Na zakończenie apelu odśpiewano hymn szkoły – „Pieśń Kwidzyniaków” autorstwa Władysława Gębika.
W szkole przez cały dzień trwania lekcji wyróżnieni uczniowie pełnili Wartę Honorową przy popiersiu dra Wł. Gębika. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem patrona i zapaliła światełko pamięci.
Na sali gimnastycznej odbywał się „Turniej Wiedzy o Patronie” dla uczniów klas I-III, organizowany przez Samorząd Uczniowski. Dostarczył on najmłodszym podstawowej wiedzy o patronie oraz mnóstwa radości ze wspólnej zabawy, w której wykorzystano m.in. puzzle, rozsypanki literowe, rebusy. Dzieci nie tylko sprawnie układały portret patrona i właściwie go podpisywały, ale rozpoznawały książki napisane przez Gębika. Wiedzą, kim był i skąd pochodził. Zainspirowane muzyką góralską, z przygotowanych dla nich materiałów wykonały i zaprezentowały ciekawe stroje góralskie. Wykazały się także znajomością słów hymnu szkoły („Pieśni Kwidzyniaków”). Poznały symbolikę Rodła.
W klasach IV-VI na lekcjach historii przypominano m.in. działalność Władysława Gębika na terenie Kwidzyna w latach 1937-1939, zaś na lekcjach języka polskiego przeglądana była jego twórczość. Odnajdujemy w niej wiele mądrości i wartości cechujących dobrego Polaka, znającego i szanującego historię swojego kraju.
W tym dniu na telebimach zawieszonych na korytarzach szkolnych można było obejrzeć wykonane przez uczniów krótkie filmiki (prezentację) o Patronie Szkoły. Przygotowane były wystawy fotograficzne z życia dr. Wł. Gębika.
Izba Patrona i Historii Szkoły wzbogaciła się o kilka nowych, ciekawych pamiątek związanych z doktorem Gębikiem, podarowanych przez jego rodzinę z Krakowa. Uroczyste otwarcie nowej Izby planowane jest na dzień 3 czerwca 2016 r..
Przerwa świąteczna
Od najbliższego czwartku – 24 marca 2016 r. do wtorku – 29 marca 2016 r. wypada wiosenna przerwa świąteczna. W tych dniach nie ma w szkole zajęć dydaktyczno- wychowawczych.(§ 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego).
Dzieci przychodzą do szkoły w środę, 30 marca 2016 r., zgodnie z planem zajęć.
Rodzice pracujący, którzy nie mają możliwości zorganizowania opieki nad dzieckiem mogą wystąpić o taką opiekę w szkole, w godzinach, które wynikają z planu lekcji dziecka na dany dzień.

I Powiatowy Konkurs Ortograficzny
22 marca został rozstrzygnięty I Powiatowy Konkurs Ortograficzny “Mistrz Ortografii na Szóstkę”. Rozdano nagrody, dyplomy i Grand Prix dla szkoły, z której uczniowie najlepiej poradzili sobie z dyktandem.
Oto wyniki:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii otrzymał Wojciech Warsiński ze Szkoły Podstawowej w Gardei.
II miejsca zajęli: nasza uczennica Agata Krawniak (SP6), uczeń SP2 Piotr Woźniak oraz Jagoda Jagielska z SP5.
III miejsca przypadły w udziale Zuzannie Tandeckiej z SP4 i Oliwii Kępskiej z SP Morawy.
A oto wyróżnieni uczestnicy: Natalia Piór SP5, Olga Wyszyńska SP2, Andżelika Król SP Ryjewo, Klaudia Szych SP Rakowiec, Julia Ciszkowska SP Korzeniewo i Marta Piotrowska SP Rakowiec.
Nagroda specjalna powędrowała do Rakowca.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Specjalne podziękowania organizatorki konkursu – p. Wioletta Hillar i p. Jolanta Drypa składają autorce dyktanda Izabeli Lipiec oraz sponsorom:Agencji Reklamy Kolor Max, “Grupo Capoeira Brasil Kwidzyn”, Radzie Rodziców SP6 oraz anonimowemu ofiarodawcy.

XV Wojewódzki Konkurs Twórczości Regionalnej “Mój Region”
410 prac z 64 placówek województwa pomorskiego zostało nadesłanych na XV Wojewódzki Konkurs Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży pn. “Mój Region”.
Komisja w składzie Ryszard Rabeszko, Helena Roszak, Alina Niszczak, Małgorzata Majewska i Anna Kaczmarek-Okońska 9-go marca oceniła według czterech kategorii wiekowych: kalsy 0-III, klasy IV-VI, klasy gimnazjalne, klasy ponadgimnazjalne. Prace podzielone zostały ze względu na formę plastyczną na haft, drewno rysunek, malarstwo, ceramikę i techniki łączone, oraz tkactwo i grafikę.
W środę 16 marca 2016 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Kwidzynie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, połączona z ekspozycją nadesłanych prac. Uczestnicy konkursu z całego pomorza odebrali nagrody i wyróżnienia.
Nie zabrakło atrakcji artystycznych, na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Powiśle” oraz “Bad Boys” z Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie. Imprezę zakończył występ grupy tanecznej z ZSS w Kwidzynie.
Uczniowie SP6 w kwidzynie również zostali nagrodzeni w Wojewódzkim Konkursie Twórczości Regionalnej Dzieci i Młodzieży p.n. „Mój Region”.
Na szczególne uznanie zasłużyły :
Barbara Okońska – III m-ce TECHNIKI ŁĄCZONE I-III (opiekun – p. Ewa Żyła), Martyna Madeja – III m-ce RYSUNEK (opiekun – p. Elżbieta Zardzewiały), Aleksandra Gadzińska, Filip Mikulski – wyróżnienia RYSUNEK (opiekun – p. Elżbieta Zardzewiały), Marcin Matyka – I m-ce TECHNIKI ŁĄCZONE IV-VI (opiekun – p. Elżbieta Zardzewiały).

Flecik Polski
Zródło “Kwidzyn.tv”
Flecik Polski, czyli flażolet stał się bohaterem wyjątkowego festiwalu, jaki odbył się w poniedziałek 14 marca w miejscowości Cygany w gminie Gardeja. Na jeden dzień ta niewielka miejscowość stała się powiatową stolicą muzyki.
I Powiatowy Festiwal Flażoletowy przyciągnął wielu uczniów ze szkół z całego powiatu kwidzyńskiego. Wszystkich łączyła jedna pasja, a była nią gra na flażolecie.
Chętnych do prezentacji swoich umiejętności na scenie nie brakowało, jednak jak to bywa na porządnym festiwalu trzeba było najlepszych wykonawców. W gronie jurorów zasiedli: pan Jerzy Kaźmierkiewicz – kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Con Grazia i wielki miłośnik gry na fletach podłużnych, pan Kazimierz Kwiatkowski – Wójt Gminy Gardeja, oraz pan Wojciech Wietrzyński – wieloletni kierownik Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, animator ogólnopolski gry na flażolecie, autor podręczników i zbiorów melodii na ten instrument.
Na przegląd przyjechali przedstawiciele ośmiu szkół podstawowych i dwóch Świetlic Środowiskowych z terenu Powiatu Kwidzyńskiego.
Szesnaścioro uczestników wzięło udział w kategorii soliści klas I-III. Zaprezentowało się również pięć zespołów z klas IV-VI w kategorii zespoły.
Najlepsi wykonawcy otrzymali statuetki i dyplomy, a wśród nich: Katarzyna Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Cyganach, Julia Fryczyńska ze Szkoły Podstawowej nr5 w Kwidzynie, Michalina Lemańska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzyne i Zespół Piątki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie.
To pierwsza i nie jedyna edycja festiwalu. Organizatorzy imprezy udowodnili, że jak głosi hasło festiwalu „Flażolet to prosty sposób na muzykowanie” i nie trzeba być wybitnym wirtuozem by rozwijać swoją pasję muzyczną. Taką ideą na co dzień kierują się pani Anna Kowalczyk i pan Karol Kędra nauczyciele w miejscowej Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy, którzy najbardziej zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia.
Werdykt Jury Powiatowego Festiwalu Flażoletowego w Cyganach
w dniu 14 marca 2016 roku
Kategoria – soliści klasa I
I miejsce – Katarzyna Kamińska SP Cygany
II miejsce – Amelia Kryszkiewicz SP Prabuty
III miejsce – Weronika Njima SP nr5 Kwidzyn
Wyróżnienie – Adam Samson SP nr4 Kwidzyn
Wyróżnienie – Maria Jurkiewicz – Świetlica Środowiskowa – Kwidzyn
Kategoria – soliści klasa II
I miejsce – Julia Fryczyńska SP nr5 Kwidzyn
II miejsce – Kuba Rulewicz SP Cygany
III miejsce – Maja Matla SP nr2 Kwidzyn
Wyróżnienie – Amelia Wyrzykowska SP nr6 Kwidzyn
Wyróżnienie – Anna Legae – Świetlica Środowiskowa Kwidzyn
Kategoria – soliści klasa III
I miejsce – Michalina Lemańska SP nr6 Kwidzyn
II miejsce – Maja Ślebocka SP Morawy
III miejsce – Karolina Więciarz SP nr5 w Kwidzynie
Wyróżnienie – Julia Filbrandt SP nr4 Kwidzyn
Wyróżnienie – Oliver Ważny SP Gardeja
Kategoria – zespoły klas IV-VI
I miejsce – Zespół Piątki – SP nr6 Kwidzyn
II miejsce – Zespół Świetlicy Środowiskowej w Cyganach
III miejsce – Zespół Nutki – SP Cygany
Wyróżnienie – Zespół Szkoły Podstawowej w Morawach
Wyróżnienie – Zespół Świetlicy Środowiskowej z Kwidzyna
Naszych reprezentantów nie zabrakło w Cyganach. Zapraszamy do relacji przygotowanej przez “Kwidzyn.tv”.
Relacja filmowa na stronie:

http://www.kwidzyn.tv/…/642-i-powiatowy-festiwal-flazoletow…

Harmonogram postępowania rekrutacyjnego – rok szkolny 2016/2017

Lp Rodzaj czynności Termin
1. Złożenie zgłoszenia/wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 14-18 marca 2016 r. godz. 8.00-16.00
19 marca 2016 r. godz. 9.00-13.00
2. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną zgłoszeń/wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 21-30 marca 2016 r.
3. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych 30 marca 2016 r. o godz. 14.00
4. Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia 30 marca od godz. 14.00 – do 4 kwietnia 2016 r. godz. 10.00
5. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych 4 kwietnia 2016 godz. 14.00

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny “KANGUR 2016″
17 marca 2016 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2016.
Nasza szkoła – tradycyjnie, jak co roku – wystawiła liczną reprezentację 130 uczniów, z czego 78 to uczniowie klas 4-6, a pozostali to drugoklasiści i trzecioklasiści.
Wielu zainteresowanych matematyką uczniów klas czwartych i piątych wzięło wcześniej udział w wewnątrzszkolnym konkursie:
– klasy piąte: prezentacja KANGUR MATEMATYCZNY
– klasy czwarte: plakat KANGUR 2016.
Wyróżnione prace plastyczne stały się kolorową dekoracją górnego korytarza, a prace klas piątych zostały zaprezentowane uczniom, nauczycielom, rodzicom i gościom – w ciągu całego konkursowego dnia.
Uczestnikom KANGURA 2016 życzymy osiągnięcia wysokich wyników!
​​Nauczycielki matematyki:
• Maria Czerwińska
• Mirosława Herkt
• Małgorzata Kaczor
• Iwona Leśkiewicz
• Mariola Pomierska

Powiatowy Festiwal Flażoletowy
Flażolet- prosty sposób na muzykowanie”
14.03.2016r odbył się konkurs flażoletowy zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Cyganach.
Celem konkursu było propagowanie gry na flażolecie, wyłonienie utalentowanych dzieci i młodzieży, integracja uczniów przez wspólną zabawę.
Jury konkursu:
prekursor ruchu flażoletowego w Polsce pan Wojciech Wietrzyński z Poznania. Wieloletni kierownik Zespołu Muzyki Dawnej Con Grazia w Kwidzynie pan Jerzy Kaźmierkiewicz.
Wójt Gminy Gardeja pan Kazimierz Kwiatkowski.
W kategorii I soliści I miejsce zajęła Michalina Lemańska uczennica kl. 3b z SP6 w Kwidzynie (opiekun p. Jolanta Kubiak).
Wyróżnienie otrzymała Amelia Wyrzykowska ucz.kl. 2d (opiekun p. Marzena Strociak).
W kategorii II – zespoły: I miejsce zajął zespół wokalno-muzyczny „Piątaki” z SP6 w Kwidzynie w składzie: Martyna Brzozowska, Martyna Mierzejewska, Daria Stachurska, Natalia Szewczyk, Waleria Oprawa (opiekun p. Joanna Kierlin – Serocka).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy za miejsca I, II i III w każdej kategorii, a pozostali uczestnicy dyplomy okolicznościowe.
Serdeczne gratulacje dla flazolecistek i Ich Pań.

Podsumowanie WOŚP
W sobotę 12.03.2016 r. w hali przy ul. Wiejskiej odbyło się podsumowanie 24. Finału WOŚP, na którym nie zabrakło ekipy z Szóstki.
W naszym mieście padł kolejny rekord (141 816, 27 zł), do którego przyczyniła się między innymi społeczność szkolna SP 6.
Puszki z Szóstki wzbogaciły orkiestrowe konto o 2907,81 zł.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do tej rekordowej zbiórki!

Konkurs Biblijny
Dnia 10 marca 2016 r. w Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie odbył się drugi etap – dekanalny Wojewódzko- Metropolitarnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.
Temat tegorocznego konkursu – “Ewangelia wg Świętego Łukasza”.
Uczniowie z SP6 brali udział w kategorii plastycznej oraz wiedzy.
Miło nam poinformować nasi reprezentanci zajęli czołowe miejsca:
– w kategorii plastycznej
I miejsce Diana Wejtko kl.2a,
– w kategorii wiedza
I miejsce Jakub Gontarski kl.6e
II miejsce Kacper Klonowski kl.5d.
Uczniów przygotowała p. M. Łepska.
Gratulujemy!!!

Dzień Kobiet
My, kobietki z Szóstki dziękujemy wszystkim chłopcom i panom za życzenia, kwiatki i upominki!
Poniżej klasa 1b (p. Grażyny Młot) podczas Dnia Kobiet


78. Rocznica Ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła – Wrocław ‘2016

Znak Rodła
6 marca we Wrocławiu obchodzono 78 rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Ogólnopolskie uroczystości zostały zorganizowane już po raz dwunasty. Nasza szkoła została przyjęta do Rodziny Rodła i po raz pierwszy wzięła udział w uroczystości. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy, opiekun samorządu i dyrekcja.
Pod tablicą z Prawdami Polaków, w Kościele św. Marcina złożono wieńce i kwiaty. Po przemarszu do Archikatedry Wrocławskiej odprawiona została msza święta. Jedna z intencji mszalnych została poświęcona naszemu patronowi Władysławowi Gębikowi.
Po południu odbyła się część artystyczna. Mogliśmy wysłuchać kilku utworów w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, podziwiać występy zespołów tanecznych, recytatorskich, wysłuchać wykładów zaproszonych gości.
Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, proklamowane na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 roku, stały się wyznaniem miłości do Ojczyzny i „małym dekalogiem” polskości. Brzmią następująco:
1. Jesteśmy Polakami
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
3. Polak Polakowi Bratem
4. Co dzień Polak Narodowi służy
5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle
Druga Prawda: „Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci” była ideą tegorocznej edycji spotkania w związku z obchodami rocznicy nadania chrztu Polsce.
“Rodło” – charakterystyczny znak ukazujący bieg Wisły, z zaznaczonym Krakowem, który powstał w Niemczech po objęciu władzy przez Hitlera, wobec zakazu używania tam znaku Orła Białego i narzucania faszystowskiej symboliki pojawił się między innymi na ogromnym smacznym torcie rocznicowym.
W uroczystościach we Wrocławiu udział wzięli: dyrektor szkoły – p. Lidia Nowacka, poczet sztandarowy: Adrianna Brodzik, Weronika Papierz, Przemysław Tul oraz opiekunka Samorządu Uczniowskiego – p. Maria Czerwińska, której dziękujemy za fotorelację.
Życzenia

Walentynkowo …
Pierwsze kartki walentynkowe trafiły do swoich adresatów, a to za sprawą poczty walentynkowej, którą tradycyjnie zorganizował Samorząd Uczniowski z opiekunką p. Marią Czerwińską.
Chociaż to “święto” nie wywodzi się z tradycji naszego kraju, to my uważamy, że każda okazja na bycie dla siebie miłym jest dobra. Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w zaproponowanej zabawie.
Warto pamiętać o tym miłym dniu jakim są “Walentynki” i przesłać komuś w niedzielę znak swojej sympatii, tak jak my przesyłamy serduszka wszystkim kochającym!

Wojewódzki Konkurs Matematyczny
10 lutego 2016r. w Gimnazjum nr 26 w Gdańsku 81 uczniów szkół podstawowych klas 4-6 zmagało się z zadaniami na ostatnim etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Spośród nich 11-stu uzyskało tytuł laureata, a 62 tytuł finalisty. W grupie finalistów znalazł się reprezentant naszej szkoły – Jakub Dudzic – uczeń klasy sportowej – 6a, przygotowywany przez p. Mariolę Pomierską.

Powiatowy konkurs ortograficzny
10 lutego 2016 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 158 uczniów z województwa pomorskiego. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Alicja Kacprzyk z kl. 6c (nauczyciel – Wioletta Hillar), Agata Krawniak z kl.6d (nauczyciel – Danuta Chodorowska), Klaudia Reszczyńska z kl.6e (nauczyciel W. Hillar).
Alicja Kacprzyk została LAUREATKĄ, jedną z 22 w województwie i jedyną w powiecie kwidzyńskim.
GRATULACJE!!!
Powinszowania składamy również Klaudii i Agacie, które otrzymały tytuły finalistek, co też jest nietuzinkowym osiągnięciem.

Powiatowy konkurs ortograficzny
1 lutego 2016 r. w naszej szkole odbył się I Powiatowy Konkurs Ortograficzny “MISTRZ ORTOGRAFII NA 6″ zorganizowany przez polonistki Jolantę Drypę i Wiolettę Hillar. Zgłosiło się 11szkół z całego powiatu. Uczniowie zmagali się z niełatwym tekstem o pewnym Pomorzaninie Grzegorzu, który postanowił złożyć dary królowi Mieszkowi. Autorką tekstu dyktanda jest p. Izabela Lipiec. Wyniki ortograficznych zmagań zostaną ogłoszone po feriach.

Ciekawscy ornitologicznie …
Zimowe ptakoliczenie odbyło się 30 stycznia 2016 roku. Nie mogło na nim zabraknąć grupy przyrodników z SP6, pod wodzą pań: Nelli Szyłejko i Elżbiety Gałki. Temperatura były wczesnowiosenna, ale atmosfera gorąca. Ptaki też dopisały: pustułki, krogulce, czaple, mewy, bażanty, kaczki i wróble i wiele, wiele innych.
Ta cykliczna, ogólnopolska akcja wzorowana jest na brytyjskim “Big Garden Birdwatch”. Celem działania jest próba zbadania liczebności i różnorodności ptaków występujących na terenach miejskich w parkach, ogrodach. Wyniki akcji co roku zbierane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i pozwalają wyciągnąć wnioski o kondycji naszych skrzydlatych sąsiadów.

Dzień Babci i Dziadka
Już niedługo będziemy świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski, a wraz z nim cała brać uczniowska naszej szkoły składa wszystkim Babciom i Dziadziusiom moc serdecznych życzeń.
Samorządową gazetkę przygotowała klasa 3a.
Oczywiście serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd i Pastorałek dedykowany właśnie Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta, który odbędzie się 24 stycznia 2016 r. o godz. 10.30 w Kościele Św. Wojciecha w Kwidzynie

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Bardzo dziękuję za wszystkie pory i pieczarki przyniesione przez dzieci i nauczycieli na akcję: “Pora na pora”. Miło mi niezmiernie, że tylu rodziców zakupiło produkty potrzebne do ugotowania bigosu z porów, który będzie serwowany w dniu 24. Finału WOŚP – w niedzielę 10.01.2016 r. w hali sportowo-widowiskowej od godz. 17.00 (na piętrze w Zakątku Szóstki).
Dochód ze sprzedaży potrawy zasili orkiestrową skarbonkę między innymi dzięki Państwu!!!
Dziękuję również Państwu Kwaśniak za sponsorowane pieczywo, p. Małgorzacie Szymańskiej za załatwienie pysznej kiełbaski w promocyjnej cenie z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Wojciecha Zielińskiego, p. Hannie Stopikowskiej za użyczenie garnka i p. Tomaszowi Wiercińskiemu za podjęcie się ugotowania oryginalnej potrawy w szczytnym celu.
W SP6 wiele się dzieje, bierzemy udział w różnych inicjatywach, więc warto w tym miejscu podziękować wszystkim (i dzieciom, i rodzicom, i nauczycielom i dyrekcji szkoły) za zaangażowanie, za cierpliwość, wyrozumiałość oraz solidarność wyrażaną pomocą.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do hali.
Ewa Wiercińska (koordynator szóstkowej akcji w Zakątku Szóstki)
A w Zakątku Szóstki przez cały dzień (pierwsze piętro, przy kawiarence):warsztaty origami prowadzone przez nauczycieli, warsztaty plastyczne prowadzone przez mamy z Rady Rodziców, występy artystyczne uczniów, projekcja filmów i zdjęć prezentowanych przez koło medialne i od 17.00 serwowanie bigosu z porów.
Ponadto: o 11.30 – występ wokalno – instrumentalny uczniów SP6 na głównej scenie w hali, a o godz. 12.00 – 6 Bieg “Policz się z cukrzycą”.

Do karnawału coraz mniej czasu
Do karnawału coraz mniej czasu. Przyda się zatem nauka tańca!
W naszej szkole przygotowania do tych radosnych i tanecznych dni odbywają się podczas dużych przerw na sali gimnastycznej. Tam właśnie p. Łukasz Cieślakowski uczy tańczyć wszystkich chętnych. Warunek – bez wygłupów!
Zachęcamy miłośników ruchu.

Konkurs filmowy
Konkurs filmowy zorganizowany przez Telewizję Kwidzyńska i Fundację Filantropijną “Projekt” (12.12.2015 r.)
Z przyjemnością informujemy, ze uczennica klasy 2d Halszka Wiercińska zdobyła nagrodę za najlepszy film w kategorii dziecięcej w II Kwidzyńskiej Akademii Filmowej. Gratulujemy.

„Zabawy z Noblistami”
10 grudnia 2015 r. Społeczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów obchodziło doroczne święto szkoły. Grupa dziesięciu uczniów z klas szóstych naszej szkoły została zaproszona na spotkanie pod hasłem „Zabawy z Noblistami”. Uczestnicy brali udział w warsztatach o tematyce chemicznej, lingwistycznej, historycznej i plastycznej. Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni słodkościami, a wszyscy wrócili do szkoły z podziękowaniem za udział w zabawie i piękną ozdobną bombką choinkową.
Dziękujemy p. Marii Czerwińskiej za zrelacjonowanie nam tego wydarzenia.

Pierwsza pomoc
Nigdy nie możemy przewidzieć, czy nie znajdziemy się w sytuacji wymagającej od nas szybkiej reakcji ratującej życie drugiemu człowiekowi.
Ta świadomość skłoniła p. Katarzynę Kostro (pielęgniarkę medycyny szkolnej) do zorganizowania 18 grudnia 2015 r. warsztatów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbyło się to w ramach współpracy z Powiślańską Szkołą Wyższą. Pani Kasia, która również jest nauczycielem naszej szkoły przekonała 56 ratowników – studentów II roku Wydziału Nauk o Zdrowiu o kierunku pielęgniarstwo, aby zechcieli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno z kadrą pedagogiczną SP 6 jak i z uczniami.
Podczas dwugodzinnego spotkania ratownicy przekazali najważniejsze informacje dotyczące pierwszej pomocy uczniom klas IV – VI oraz personelowi szkoły. Szkolenie dla uczniów odbywało się w klasach, gdzie ratownicy mogli przećwiczyć zdobyte wiadomości na fantomach. W tym samym czasie nauczyciele utrwalali swoją wiedzę z tego zakresu
na oddzielnym szkoleniu pod okiem doświadczonych ratowników.
Po warsztatach wszyscy byli zgodni, że niekiedy od nas zależy, czy ofiara wypadku będzie miała szansę na przeżycie.
Ratownicy nie zapomnieli także o najmłodszych, odwiedzając ich w świetlicy szkolnej i opowiadając o swojej pracy oraz sygnalizując niektóre zasady udzielania pierwszej pomocy, chociażby numery alarmowe.
Ta akcja na pewno podniosła naszą świadomość postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Jak się okazuje, każdy z nas, nawet uczniowie, mogą skutecznie reagować na trudne sytuacje.
Dziękujemy Pani Kasi Kostro za zaproszenie specjalistów i koordynowanie akcją.


Matematyczne zmagania …
10 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Kwidzynie nasi uczniowie: Jakub Dudzic – VIA – przygotowany przez Mariolę Pomierską, Alicja Kacprzyk – VIC i Dorian Kopij – VIC – przygotowani przez Marię Czerwińską, Oliwia Fudala – VID – przygotowana przez Mirosławę Herkt, Oliwier Ostrzyżek – VA – przygotowany przez Iwonę Leśkiewicz, Filip Mikulski – VC – przygotowany przez Małgorzatę Kaczor zmagali się z zadaniami matematycznymi w ramach Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych (etap rejonowy).
W konkursie tym wzięło udział 39 uczniów klas V-VI z terenu Kwidzyna i okolic.
Uczeń klasy VIA (sportowej) przygotowany przez p. Mariolę Pomierską okazał się być nie tylko dobrym sportowcem, ale i matematykiem, gdyż do kolejnego III etapu – wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 2 uczniów z Kwidzyna, w tym Jakub Dudzic.
11 lutego 2016 r. w Gimnazjum nr 26 im. Jana III Sobieskiego w Gdańsku Jakub będzie walczył o tytuł laureata wraz z 80-cioma innymi uczniami województwa pomorskiego.

Świąteczne drzewko
6 grudnia uczniowie klas 2g i 2c wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Centrum Handlowe Liwa na najładniej udekorowane drzewko. Wraz z nauczycielkami p.p. Aleksandrą Gularowską, Grażyną Boniecką i Jolantą Kopczyńską – Szwanke oraz licznie przybyłymi rodzicami, uczniowie udekorowali świerk własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Konkursowe jury tworzyć będą Klienci Centrum Handlowego Liwa, którzy oddadzą swój głos, na ich zdaniem, najpiękniej ozdobione drzewko. Specjalna urna na głosy będzie stała obok oznaczonych numerami choinek do dnia 20 grudnia 2015 roku. Nagrodami w konkursie ma być sprzęt dla szkoły. Zachęcamy do głosowania!
Święty Mikołaj w szkole!
Dwa dni przed oficjalnym terminem “MIKOŁAJEK” w “kolorowy” dla uczniów piątek do naszej szkoły niespodziewanie zawitał Święty Mikołaj. Przybył wozem konnym jako, że nie było jeszcze śniegu, ale za to w towarzystwie Śnieżynek i z workami słodyczy. Był bardzo wyczekiwany, więc został entuzjastycznie powitany.
Rozdał prezenty wszystkim dzieciom uczącym się w naszej szkole.
Dziękujemy Radzie Rodziców i opiekunce SU – p. Marii Czerwińskiej za zorganizowanie Jego wizyty.
Paczka dla Rodaków z Kresów
3.12.2015 r. oficjalnie została zakończona akcja “Paczka dla Rodaków z Kresów”. Efekty przewyższyły nasze najśmielsze oczekiwania!
“Zebraliśmy w sumie 47 porządnych paczek, które są dowodem na to, że w naszej szkole rodzice, dzieci i nauczyciele mają ogromne serca. Proszę przekazać moje podziękowania rodzicom i uczniom.” – tak podsumowała przedsięwzięcie p. Joanna Kierlin – Serocka – koordynatorka “Paczki dla Rodaków”.
DZIĘKUJEMY!!! za wszystkie dary! A panu Wojciechowi Serockiemu dziękujemy za użyczenie auta do transportu paczek.
Szóstka spisała sie na 6!


Konkurs wiedzy o Szkocji
3 grudnia 2015r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie odbył się I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego wiedzy o Szkocji. W konkursie brały udział dzieci z klas 4-6 ze szkół podstawowych. Każda ze szkół mogła zgłosić 3-osobowe grupy uczniów, które miały za zadanie zmierzyć się z różnymi pytaniami dotyczącymi Szkocji – jej historii, geografii czy sportu. Część zadań zaplanowano w języku polskim, a część w języku angielskim. Uczestnicy konkursu pracowali w zespołach, odpowiadając na pytania otwarte oraz wielokrotnego wyboru z wykorzystaniem multimediów.
Organizatorkami tego konkursu były nauczycielki języka angielskiego naszej szkoły: Agnieszka Bonczkowska, Monika Wilk, Mirosława Makul oraz Magdalena Krol.
Wyniki konkursu:
1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kwidzynie
2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kwidzynie
3 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kwidzynie
4 miejsce – Szkoła Podstawowa w Korzeniewie
5 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 w Kwidzynie
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Serdecznie dziękujemy za przygotowanie oraz udział w konkursie oraz zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku.
Świąteczne przygotowania czyli dekorowanie pierników w klasie 2g
1 grudnia uczniowie kl. 2g, jak też 2c wspólnie z rodzicami i nauczycielkami p. Aleksandrą Gularowską i p. Grażyną Boniecką dekorowali upieczone wcześniej pierniki, które zostaną przeznaczone do ozdobienia świątecznego drzewka. W sali unosiły się zapachy piernikowych przypraw: cynamonu, miodu, kardamonu, wanilii, kakao, imbiru i anyżu. W wykonywaniu ozdób na piernikach wykorzystano między innymi: pisaki z lukrem, polewy z czekolady, posypki do ciast oraz różne kolory własnoręcznie zrobionego lukru. Z takim orężem dzieci miały możliwość wykazania się inwencją twórczą, aby przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu.
Zajęcia były doskonałą zabawą, przyniosły wszystkim dużo radości i na pewno zapadną na długo w pamięci wszystkich, nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, którzy miło spędzili czas, mogąc towarzyszyć swoim pociechom.

 Posted by at 7:48 am