Aktualności

 

Konkurs matematyczny
5 listopada 2015 roku odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięło udział 52 uczniów z klas 5-6. Zestaw zadań konkursowych składał się z 9 zadań otwartych, uczestnicy mogli zdobyć maksymalnie 20 punktów. Czas rozwiązywania – 45 minut. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie, którzy zdobyli wymagane 70% punktów. Szkolna Komisja Konkursowa po sprawdzeniu prac uczniowskich wskazała 6 uczniów, którzy uzyskali kwalifikacje do etapu rejonowego: uczeń p. Marioli Pomierskiej: Jakub Dudzic kl.6a, uczennica p. Mirosławy Herkt: Oliwia Fudala kl.6d, uczniowie p. Marii Czerwińskiej: Alicja Kacprzyk kl.6c i Dorian Kopij kl.6c, uczeń p. Małgorzaty Kaczor: Filip Mikulski kl.5c i uczeń p. Iwony Leśkiewicz: Oliwier Ostrzyżek kl.5a.
Gratulujemy uczniom i nauczycielom, życzymy sukcesów w kolejnych etapach. Jednocześnie przypominamy, że eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych odbędą się 10 grudnia 2015 roku o godzinie 14:00 w Szkole Podstawowej nr 4, ul. Warszawska 13, 82-500 Kwidzyn.
Iwona Leśkiewicz

Paczka dla Rodaków
Przypominamy, że do końca listopada chętne klasy przygotowują paczkę dla naszych Rodaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.
Przekazaniem darów dalej zajmie się Drużyna Harcerska Dzwonki z opiekunem p. Joanną Kierlin – Serocką.
Do wychowawcy przynosimy żywność o długim terminie przydatności do spożycia: konserwy, herbata, kakao, kawa, słodycze, makaron, ryż itp., jak też środki czystości i przybory szkolne.
Za każdy gest z góry dziękujemy!

“Wizyta”, czyli uczniowie i nauczyciele SP6 na teatralnej scenie.
W ramach innowacji pedagogicznej o nazwie “Śpiewający teatr”, realizowanej w naszej szkole grupa artystyczna prowadzona przez pp. E. Zardzewiały i R. Preibisz przygotowała autorskie przedstawienie pt. “Wizyta”.
Sztuka została zaprezentowana społeczności szkolnej oraz mieszkańcom Kwidzyna w dniu 3.11.2015 roku.
Może pamiętacie teatralny debiut grupy, która zaprezentowała się na deskach kwidzyńskiego kinoteatru w spektaklu „Bóg przemawia przez ludzi” na motywach książki E.E. Schmitta „Oskar i pani Róża”?
W tym roku młodzi artyści, wspierani przez nauczycieli, poddali refleksji kwestię przeznaczenia i działania siły “Stwórcy”, który determinuje działania ludzi.
„Kiedy Bóg drzwi zamyka, zostawia otwarte okno…” Czy jesteśmy w stanie odczytać dawane przez Niego znaki? Czy wiara i nadzieja pozwoliły bohaterkom sztuki zmierzyć się z przeciwnościami losu? Na te i inne pytania odpowiedź mogli uzyskać Ci, którzy skorzystali z szóstkowej propozycji kulturalnej.

Scenariusz – p. Danuta Chodorowska
Reżyseria – p. Elżbieta Zardzewiały
Przygotowanie wokalne – p. Renata Preibisz
Wybór podkładów muzycznych – p. Ewa Wiercińska
Scenografia – p. Izabela Lipiec, p. Zofia Cieślakowska, Amelia Lipiec
Choreografia – p. Aneta Karatysz, p. Jolanta Kubiak, p. Marzena Strociak
Reżyseria, zdjęcia i montaż filmów wykorzystanych w spektaklu – p. Ewa Wiercińska
Pomoc techniczna (medialna) – Chantalle Komorowska

WYSTĄPILI:
w rolach głównych
Sonia – p. Danuta Chodorowska
Antonina – p. Lidia Nowacka
Milka – Milena Frej
Natalia – Aleksandra Szafarewicz
Lekarka – p. Joanna Kierlin – Serocka
Pan Jezus – Marek Serocki
Wystąpili rownież uczniowie klas: 1d, 2b, 2d i koła artystycznego.
A tak napisano o tym przedsięwzięciu na portalu
“Kwidzyn naszemiasto.pl”, gdzie obejrzeć można bogata galerie zdjęć ze spektaklu.
“W kwidzyńskim teatrze, odbyła się premiera sztuki “Wizyta”. Multimedialny spektakl, który jest wspólnym dziełem uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie, dotyka trudnych tematów z pogranicza życia i śmierci, i skłania do refleksji.
Interesująca była również sama konstrukcja spektaklu, bo na przedstawienie składały się sceny teatralne, materiały filmowe wyświetlane na dużym ekranie oraz piosenki. Poza tym dorośli występowali na scenie ramię w ramię z dziećmi.
– Kompilacja żywego słowa z obrazem filmowym okazała się trafiona, bo dzięki temu mogliśmy poszerzyć ramy czasowe rozgrywających się zdarzeń, zwłaszcza że konieczna była retrospekcja, by wyjaśnić pewne sytuacje – tłumaczy Danuta Chodorowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie i autorka scenariusza.
– Pomysł na scenariusz narodził się zaraz po sukcesie spektaklu „Bóg przemawia przez ludzi” na motywach powieści E.E. Szmitta „Oskar i pani Róża”. Opowieść o nieuleczalnie chorym Oskarku wzbudziła wiele emocji, zwłaszcza że to dzieci wcieliły się w role dorosłych i bardzo dojrzale oddały klimat tamtej sztuki. Okazuje się, że w codziennym zabieganiu potrzebujemy takiego zatrzymania się i refleksji nad sprawami, które może bezpośrednio nas nie dotyczą, ale z którymi stykamy się i nie możemy być wobec nich obojętni – mówi Danuta Chodorowska, która w “Wizycie” zagrała też Sonię.
Oprócz niej w rolach głównych wystąpiły dyrektor SP 6 Lidia Nowacka, nauczycielka Joanna Kierlin-Serocka oraz uczennica Milena Frej, a gościnnie, w roli Jezusa wystąpił Marek Serocki. Dodajmy jeszcze, że spektakl wyreżyserowała Elżbieta Zardzewiały, a istotną rolę odegrały również wokalistki, czyli uczennice “szóstki: Agata Widz, Julia Opalska, Milena Frej i Aleksandra Szafarewicz. ”
Więcej o przedstawieniu przeczytać można w “Kurierze Powiatu Kwidzyńskiego” z dnia 13 listopada 2015 roku. Znajduje się tam pełna treść rozmowy z p. Danutą Chodorowską, nazwiska twórców spektaklu i całej obsady.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu na temat spektaklu “Wizyta”. Znajdują się w nim fragmenty przedstawienia. Autor: TV Kwidzyn – p. Wojciech Bryczkowski

Pierwsze przygotowania do świąt
Ruszamy ze szkolną akcją o nazwie: “Szkoła w świątecznej szacie”.
Tym razem będzie to szata w czerwone, zielone i białe śnieżynki. Wykonania gwiazdek dzieci z wszystkich klas 4-6 uczą sie na lekcjach plastyki i techniki.
“Nauka wycinania śnieżynek” – jak zrelacjonowala nam p. Elżbieta Zardzewialy – “spotkała się z dużymi emocjami i wielką radością pośród dzieci, które bardzo szybko opanowały tę technikę. Zapewne szkoła z taką dekoracją będzie wyglądać świątecznie i pięknie. Już na początku grudnia zobaczymy efekt wspólnej pracy.”
Póki co, dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć kolejne etapy wykonania gwiazdek publikujemy zdjęcia ilustrujące składanie i wycinanie papieru (kartka formatu A-4).
Uczniowie wykonują głównie 2 propozycje, ale my dorzucamy jeszcze 3 schematy “nieobowiązkowe “.
Życzymy miłej pracy twórczej.
No i ruszyliśmy w przeszłość…
Od września uczniowie naszej szkoły (kl. V-VI) wraz z nauczycielką historii p. Małgorzatą Sadurą ruszyli w przeszłość, czyli rozpoczęło działanie koło historyczne „A to Ci historia… czyli historia na dotyk”. Uczestnicy koła wraz z opiekunką raz w miesiącu odwiedzają ciekawe miejsca w mieście i w regionie, pogłębiając wiedzę historyczną bezpośrednio obcując z dziełami, pozostałościami, śladami historii.
Do tej pory zajęcia koła historycznego odbywały się w Krypcie Wielkich Mistrzów, katedrze kwidzyńskiej, na zamku w Malborku, a 11 listopada „kółkowicze” zawitali do Cytadeli w Grudziądzu, gdzie m.in. uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego przez Jednostkę Wojskową 4503 i Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Rawelin”. Zabawa była przednia.

Nietypowa lekcja – “Jak rozmawiać trzeba z psem“.
W październiku w klasie 2g (integracyjnej) odbyło się spotkanie z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie oraz jego podopiecznymi – dwoma psami. Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie podchodzić do psów, jak je traktować, oraz jak zachować się w sytuacji, gdy zwierzę nas zaatakuje. Mieli możliwość pobawienia się i pogłaskania policyjnych pupili.
Dzieci fantastycznie reagowały na nietypowych gości. Bardzo im się podobały zajęcia z czworonogami.

Znicze na grobach byłych pracowników Szkoły
30.10.2015 r. przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego w towarzystwie p. Anety Karatysz odwiedzili groby zmarłych pracowników naszej szkoły.
Zapalili znicze, które podarowały dzieci z klas 1-3.

Zamówienia mundurków
Zamówienia mundurków szkolnych pod nr tel. 56/4624808 lub na biuro@korbik.com.pl do dnia 20.11.2015 r.
Odbiór w szkole 26.11.2015 w godz. 12:00- 16:00.

Jesienny rajd 4c
17.10.2015 r. uczniowie klasy 4c wzięli udział w jesiennym rajdzie „Bibliochody”.
Po przyjeździe pociągiem do Ryjewa pieszo przeszli trasę do Brachlewa. Po drodze odpoczywali nad jeziorkiem Karpiarnia, gdzie mogli obserwować pozostałości po “posiłku” bobrów. Na mecie rajdu – degustacja smacznej grochówki i kiełbasek, konkursy sprawnościowe i wiedzowe, w których uczniowie z Szóstki zdobyli ciekawe nagrody.


Dzień Edukacji Narodowej
14 października w naszej szkole świętowali nauczyciele i pracownicy obsługi oraz administracji. Na wielu lekcjach w role nauczycieli wcielili sie uczniowie. Panie miały niepowtarzalna okazje wrócić do szkolnych ław. Nie zabrakło jednak miejsca na kwiaty, nagrody, łzy wzruszenia, gości. A wszystko to było okraszone artystyczną oprawą. W pierwszej części uczniowie poszczególnych klas wraz z nauczycielami wysłuchali akademii przygotowanej przez Samorząd Uczniowski pod opieką pp. Anety Karatysz i Marii Czerwińskiej. Druga część – oficjalna – to nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli poprzedzone artystycznym występem grupy artystycznej pp. Renaty Preibisz i Elżbiety Zardzewiały, Zofii Cieślakowskiej.
Tego dnia gościliśmy w naszych progach emerytów, którzy ze wzruszeniem wracają zawsze w zaprzyjaźnione grono. Nie zabrakło czasu na kawę i coś słodkiego. Poczęstunek przygotowany przez mamy z Rady Rodzicow jak zwykle umilił świętującym te przyjemne chwile.


Odwiedziny u Kopernika
W dniach 10-11.10.2015 r. klasa 4b (integracyjna) z p. Ewa Wiercińska i “klasowymi” rodzicami zwiedzała Frombork.
W mieście Mikołaja Kopernika czekało wiele atrakcji: przepiękne Wzgórze Katedralne, koncert organowy w katedrze, odwiedziny miejsca pochówku słynnego astronoma, widoki na Zalew Wiślany z Wieży Wodnej, wieczorna wizyta w obserwatorium astronomicznym, ognisko z kiełbaskami, seans w planetarium, gra miejska “na orientację”, odwiedziny w ogrodzie zielnym i nocleg w Hotelu “Kopernik”. Sprawiły one, ze ten wyjazd pozostanie wszystkim w pamięci na długo.


Spotkanie z przyrodą klasy 2g.
6 października 2015 r. klasa 2g wybrała się na wycieczkę do Aboretum na Miłosnej. Uczniowie poznali rośliny i zwierzęta, jakie można spotkać w lesie oraz wysłuchali ciekawej pogadanki leśniczego p. Ciborowskiego na temat warstw lasu. Zwieńczeniem spotkania było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Panie: Aleksandra Gularowska i Grażyna Boniecka dziękują rodzicom swoich uczniów za zorganizowanie pięknej i wartościowej imprezy.Dary jesieni
Klasa 1g pod wodzą p. Darii Dąbrowskiej również wybrała się na wycieczkę w poszukiwaniu darów jesieni.
Krótki spacer zaowocował zbiorem kasztanów, żołędzi oraz kolorowych liści. “Bawiliśmy się świetnie, a przyniesione okazy wykorzystamy w kolejnych dniach nauki” – podsumowała wyprawę p. Daria.


Dziennikarze z Szóstki zachęcają …
Zachęcamy do odwiedzenia profilu naszej szkoły na portalu dziennikarskim Youngface.tv.
Profil ten redagują członkowie koła dziennikarskiego, którego opiekunem jest p. Jolanta Drypa. Znajdziecie tam ciekawostki z życia naszej szkoły przedstawione z perspektywy uczniów.
Na YOUNGFACE głos mają młodzi!
Link do naszego profilu na youngface.

Zbieramy kasztany

Ślubowanie pierwszoklasistów
24 września 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie odbyła się uroczystość wielkiej wagi. Do szkolnej braci zostało przyjętych ponad 180 pierwszoklasistów. Nie było łatwo dostać się do zacnego grona uczniów. Do hali, w której odbywała się uroczystość przybyli specjalnie z tej okazji zaproszeni goście – Król Ołówkonos, Jej Wysokość Ołówkowa Żona oraz nadworni gwardziści. Poddali oni kandydatów niezwykle trudnym próbom.
Dzieci poradziły sobie jednak z nimi śpiewająco! Dlatego też królewska para oraz Pani Dyrektor Lidia Nowacka wyrazili zgodę na przystąpienie pierwszaków do szacownego grona żaków. Wszyscy zgodnie ślubowali dbać o dobre imię szkoły, uczyć się pilnie, szanować rodziców oraz nauczycieli i kochać Ojczyznę. Następnie każdy został pasowany na “szóstkowego ucznia”.
W uroczystości udział wzięły również przedszkolne wychowawczynie naszych nowych uczniów. Za trud włożony w przygotowanie dzieci do szkoły podziękowały im obecne wychowawczynie klas pierwszych. Atmosfera była podniosła, a po części oficjalnej prawdziwi uczniowie udali się do swoich sal, gdzie czekały na nich szkolne legitymacje, upominki i przygotowany przez rodziców poczęstunek.

Ślubowanie klas pierwszych
24 września – ważny dzień dla pierwszoklasitów. O godz. 16.00 – odbędzie się uroczyste ślubowanie. Po nim ważne informacje dla rodziców przedstawi dyrektor szkoły.
W tym dniu nie będzie konsultacji dla rodziców. Zebranie z rodzicami uczniów klas VI odbędzie się w poniedziałek, 28 września 2015 r. Spotkanie Rady Rodziców z Dyrekcją Szkoły odbędzie się 28 września o godz. 17.00.
Zapraszamy.

Smak Jesieni -19.09.2015
Tegoroczne święto Smaków Jesieni już za nami! Jak co roku było gwarno, kolorowo, smacznie i słonecznie. Nasz barwny kram uginał się od bogactwa przetworów, owoców i warzyw, które udało się zgromadzić dzięki naszym uczniom. Tradycyjnie nad naszym stoiskiem czuwały panie polonistki: J. Drypa, W. Hillar i I. Lipiec. Specjalne podziękowania należą się mamom, które tego dnia były z nami i poświęciły swój czas – były to panie: Anna Urbanowicz , Beata Mazur, Anna Łapacz. Podczas imprezy sprzedawaliśmy przetwory, chleb, ciasto, a pieniążki w ten sposób zebrane trafiły do fundacji Projekt, która przeznaczy je na wyprawkę dla najbiedniejszych dzieci z powiatu.


Sprzątanie Świata
„WYPRAWA – POPRAWA” – 18.09.2015 r.
Pod takim hasłem odbyła sie tegoroczna akcja “Sprzątanie świata – Polska”.
Miała ona na celu zachęcić do refleksji nad wpływem człowieka na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. Zainspirowani akcja zastanawiali się nad pytaniami: w jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórkę?
Wnioski, które nasunęły się nam podczas tych przemyśleń:
Nieśmiecenie, segregowane odpadów i odpowiedzialna turystyka – oto podstawy dbałości o środowisko naturalne na miarę naszych codziennych możliwości!
Należy często o tym mówić i pamiętać.
Uczniowie z SP6 wzięli również czynny udział w warsztatach „ Odpady czy śmieci”? prowadzonych przez pana Janusza Kowalaka.

W akcji „Sprzątanie Świata” najbardziej czynny udział wzięły klasy: VIC, IVC – pod opieką wychowawczyń: Nelli Szyłejko, Elzbiety Gałki.
Teren sprzątania – Las Miłosna.
Termin 18.09.15 r. godz. 10.50- 13.30.


Koszykówka

Szkoła tańca
Szkoła Tańca LOUD STREET DANCE z Kwidzyna zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach tanecznych baletu, hip-hop-u oraz jazz-u. Dni i godziny zajęć ustalimy wspólnie z zainteresowanymi rodzicami.
Dlaczego warto zapisać dziecko na nasze zajęcia?
* Działamy od 7 lat. Jesteśmy jedyną Szkołą Tańca w Kwidzynie, która oferuje tak szeroki wachlarz stylów tańca nowoczesnego.
* Nasi instruktorzy, przy okazji aktywni tancerze, regularnie rozwijają się i podnoszą swoje kwalifikacje, biorą udział w pokazach charytatywnych i promujących oraz w wydarzeniach lokalnych.
* Stawiamy na kreatywność! Wydobywamy z dzieci drzemiący w nich potencjał poprzez improwizacje oraz ćwiczenia, w których sami mogą ułożyć i zaprezentować swoją choreografię. Układamy różnorodne etiudy ruchowe, mobilizujemy uczestników zajęć do nauki wciąż nowych choreografii, tak by udoskonalać ich pamięć ruchową.
* Regularnie organizujemy warsztaty i obozy taneczne, dając przy tym okazję do lepszego poznania się naszych uczniów i oczywiście przyspieszenia ich rozwoju w roli tancerzy.
* Wszyscy uczniowie naszej Szkoły przynajmniej 2 razy w roku mają możliwość zaprezentować się przed publicznością, w tym także na deskach Teatru Miejskiego podczas specjalnie przygotowanego pokazu naszej Szkoły Tańca.
* Poprzez taniec dzieci rozwijają się społecznie, uczą się pracować w grupie, rozwijają słuch, kształtują sylwetkę i niwelują wady postawy, aktywnie wypoczywają.
* Taniec rozwija pracę obu półkul mózgowych, co jest kluczowe w przyswajaniu m.in. wiedzy szkolnej, nauki gry na instrumentach; w zarządzaniu emocjami (praca ze stresem); budowaniu świadomości i hierarchii wartości (dyscyplina, odpowiedzialność, przyjaźń, skuteczność, etc.)
Zapraszamy na LEKCJE OTWARTE w sali lustrzanej:
Balecik 5-7 lat: wtorek 22.09.2015 godz. 13:40

Mundurki szkolne
Zamówienia mundurków szkolnych pod nr tel. 56/4624808 lub na biuro@korbik.com.pl do dnia 18.09.2015 r
Odbiór w szkole 24.09.2015 r w godz 12:00- 16:00

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty!

1 września w SP6 o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego.
Dzieci i Ich bliskich przywitała p. dyr Lidia Nowacka w towarzystwie wicedyrektorów: p. Danuty Truchan i p. Stanisława Mareckiego oraz przedstawicielki Urzędu Miasta w Kwidzynie – p. Jagody Piotrowskiej.
Szczególne powitania skierowane były do najmłodszych uczniów naszej szkoły. Osiem klas pierwszych to prawdziwy rekord w dotychczasowej historii szkoły.
Na koniec wspólnej uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim, w rozpoczynającym się roku szkolnym, nie mniejszych sukcesów jak w zeszłym roku. Po sygnale “pierwszego dzwonka” uczniowie z wychowawczyniami i rodzicami udali się do sal lekcyjnych na spotkania klasowe.
Mamy nadzieję, że maluchy z “nowego skrzydła” (pierwszaki) będą się dobrze czuły w murach naszej szkoły, a starsze koleżanki i koledzy posłużą im pomocą w razie potrzeby i otoczą je opieką.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom owocnej współpracy i satysfakcji na koniec roku szkolnego.

Początek roku szkolnego 2015/2016
Witamy serdecznie wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Kwidzynie u progu nowego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że wakacje upłynęły pogodnie i szczęśliwie.

Komunikaty dotyczące organizacji roku szkolnego 2015/2016:
1. Inauguracja roku szkolnego rozpocznie się w dniu 1 września o godz. 9.00. Prosimy o galowe ubranie.
2. W sekretariacie są dostępne informacje dotyczące nowych klas I i IV.
3. We wrześniu mundurki szkolne można zastąpić chabrowymi koszulkami.
4. We wrześniu uczniowie klas I, II i IV otrzymają w szkole darmowe podręczniki i ćwiczenia.
5. W sprawie ubezpieczenia NNW dziecka (następstw nieszczęśliwych wypadków) decyduje rodzic. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.bezpieczny.pl lub uzyskać w sekretariacie szkoły.
6. Pierwsze obowiązkowe spotkania wychowawców z rodzicami odbędą się w najbliższym tygodniu o godz.16.00 :
w środę – 2 września – klasy IV-VI, a w czwartek – 3 września – klasy I-III.

Dofinansowanie podręczników
Do 4 września rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o pomoc finansową przy zakupie podręczników. By starać się o pomoc, dochód w rodzinie nie powinien przekroczyć 574 zł na osobę, ale w wyjątkowych okolicznościach decyzję podejmuje dyrektor szkoły.
Jeśli opiekujemy się dzieckiem niepełnosprawnym, możemy liczyć na pomoc od 175 do 770 zł, w zależności od rodzaju szkoły, niepełnosprawności oraz podręczników, z których uczeń będzie korzystał. W tym przypadku należy przedstawić specjalne orzeczenie.
Po spełnieniu wszystkich kryteriów, należy przedstawić dowód zakupu – paragon, fakturę lub oświadczenie

 Posted by at 7:48 am